MAKALELERİMİZ
Dünyanın En Ünlü Optik Markası: ZEISS

Carl Zeiss Firma Tarihçesi

CARL ZEISS
(1816-1883)
ERNST ABBE
(1840 - 1905)
Carl Zeiss Jena antik mikroskop, üretim yılı 1879
1846       Bay Carl Zeiss tarafından Jena'da optik laboratuarı kuruldu

1875       Zeiss'in en önemli çalışanı, mükemmel bilim ve iş adamı Bay Ernst Abbe şirkete ortak oldu.
                (Optik Camda Abbe değerini bulan kişi)

1889        Bay Abbe Carl-Zeiss- Vakfını kurdu

1945       İkinci dünya savaşının sonucunda şirket iki parçaya bölündü

1990       Almanya'nın  tekrar birleşmesi ile Carl Zeiss yeniden tek firma oldu

2001       Yarı iletken çip teknolojisi bölümü kuruldu ve anonim şirket haline geldi ( Tüm hisseler %100 Carl Zeiss'e ait)

2002       Oftalmolojik cihazlar bölümü Asclenion-Meditec AG ile birleşti ve borsaya endeksli Carl Zeiss Meditec AG kuruldu
                (Carl Zeiss hissesi <%65)

2004       Carl Zeiss Anonim şirket oldu (%100'ü Carl-Zeiss vakfına aittir)

2005       SOLA International Inc. Firmasının alınması, Carl Zeiss Vision GmbH göz optiği bölümüne katılımı
                (%50 Carl Zeiss'e %50 EQT Yatırım firmasına aittir)

2006       Dünya çapında en modern araştırma, geliştirme ve üretime sahip Litrografi Optik Tesisinin bulunduğu,
                Carl Zeiss SMT AG fabrikasının resmi açılışı.

Carl Zeiss AG Holding Binası Oberkochen
Rakamlarla Carl Zeiss Vision:
Dünyada 200 milyon kişi Carl Zeiss Vision ürünlerini kullanıyor.

- 30 ülkede çalışan toplam 10,400 kişi
- Yılda 150 milyon adetten fazla gözlük camı satışı
- 10 adet seri üretim tesisleri
- 65 adet özel reçete üretim tesisleri
- Günde yaklaşık 250,000 gözlük camı siparişi
- Günde yaklaşık 65,000 adet reçete camı üretimi

Farklı Ülkeler, Farklı Kültürler, TEK BİR FİRMA
Carl Zeiss Vision
Teknik Buluşlar: Zeiss Markası

1912 - Punktal camın buluşu, görüntüyü bir noktada toplayan dünyanın ilk eksensel simetrik gözlük camı.

1959 - ET'nin buluşu- ilk kez antirefle kaplama teknolojisi gözlük camına uygulanıyor.        

1983 - Gradal HS progresif cam buluşu. Optimal binoküler görme ve yatay simetrik dizayn.
2000 - Gradal Individual progresif gözlük camı: progresif cam yüzeyinin üretimi için ilk kez reçete değerinin dışında müşterinin kişisel ölçü değerleri de dikkate alınıyor.2002 - New York 'da gerçekleşen Vision Expo East uluslar arası göz sağlığı kongresinde Carl Zeiss antirefle kaplama teknolojisi için Vision Award ödülünü kazandı.

2004 - Carl Zeiss LotuTec kaplamasını piyasaya sürdü, kolay temizlenen, kir ve toz tutmayan antirefle kaplaması.

2005 - Yeni pazarlama konsepti Relaxed Vision ile birlikte Carl Zeiss önde gelen ve benzeri olmayan bir "cam ve göz arasındaki ilişkiyi" birleştirmeyi başardı.


2006 - Gradal Individual FrameFit kişiye özel kanal uzunluğuna sahip ilk progresif cam.

Teflon: Daha şeffaf ve daha temiz
Gözlük camında çok etkili bir antirefle kaplama

Teflon' un kir, yağ ve su tutmayan özelliği
Teflon dünyada en çok bilinen markalardan biridir. En iyi kalitede kaplamaların söz konusu olduğu her alanda, bu markayı görebilirsiniz. Son derece kaygan ve kimyasal formülü çok dayanıklı olan Teflon organik birleşimi, 1938 yılında keşfedildi ve bu tarihten itibaren hayatımızın her türlü alanına girmeyi başardı. 1950 yıllarından bugüne kadar elektro, kimya ve otomobil sanayisinde, aynı zamanda evde kullanım için, dünyacaünlü Du Pont markası olan Teflon için kullanım alanları her gün daha da artıyor.
Teflon'nun verdiği mesaj çok net:koruma, konfor ve uzun ömürlülük. Bu yüzden Carl Zeiss Vision artık Teflon'u gözlük camında "High End" kaplaması olarak kullanıyor: Teflon easycare.

Teflon kaplamalı gözlük camlarının mükemmel özellikleri: yağ ve su tutmayan kaygan yüzeyi sayesinde, daha az kirlenen gözlük camları. Antistatik özelliği ile çok kolay silinebilir ,temizlenebilir,kir tutumaz. Süper Antirefle sayesinde çok net görme. Amerikan gözlük camı üreticisi olan SOLA International, Carl Zeiss tarafından alındıktan sonra, Carl Zeiss Vision firması kuruldu , böylece optik piyasasında çok güçlendi. Tüm dünyada 200 Milyon insanın kullandığı gözlük camlarını üreten bu yeni firma, şu an uluslararası sıralamada ikincidir ve Teflon desteği ile firma en geç 2010 yılında Almanya'da piyasa lideri olmayı planlıyor.

Carl Zeiss Vision Ölçüm Cihazları

Bilgisayarlı Ölçüm Cihazları
Relaxed Vision Terminal (Bilgisayarlı Ölçme Sistemi)

Herşeyi; daha iyi, daha kaliteli görebilmek için.

Gözün, doğal ve özel görüşünü tekrar sağlayabilecek bir gözlük düşünün...
Her gözün özel ölçülerine göre ayarlanmış bir gözlük. Böylece, daha iyi bir kullanım rahatlığı ve müşteri memnuniyeti.Bu görüş, artık gerçekleşti. Adı ise; Relaxed Vision, Carl Zeiss' den.

İletişim, insanlar arasında gerçekleşir. Carl Zeiss' de bu durum, gözler ve gözlük için de geçerlidir. Ürünlerimizin tasarımında, insan fizyolojisi ve buna bağlı olan doğal görüş her zaman ön planda olmuştur.Relaxed Vision' nın ana bileşimlerinden biri yeni odaklama sistemi olan RV Terminal' dır.

RV Terminali, müşterileriniz için. Carl Zeiss üstün camlarıyla birlikte mükemmel bir verimlilik sağlar. Aynı zamanda sizin için de rekabette bir avantajdır.

Piyasada, eşsiz bir alanı yakalayıp daha yeni fırsatlar elde edebilirsiniz. Fiyat istikrarı, yeni değerler yaratmak, imaj geliştirmek, kalıcı müşteri kazanmak ve masrafları en aza indirmek ve kısaca RV Terminal ile emin bir geleceğe yatırım yapmış olursunuz.

Az görenler için Carl Zeiss Teleskopik Gözlükleri
Az görenler için umut ışığı
Bir göz hastalığı sebebiyle veya gözdeki dejeneratif değişiklikler sonucu, özellikle ileri yaşlarda oluşan görme kaybı, kişinin yaşam kalitesini son derece olumsuz bir biçimde etkilemektedir.

Az görmeye sebep olan bir çok değişik göz hastalıkları vardır. Bazı durumlarda merkezi görüş (retina merkezi) etkilenir ve hasta detayları göremez. Bu tip hastalarda görüş oryantasyonu ve periferik (yan) görüş tam olarak bozulmamıştır.

Bu gibi durumlarda en iyi gözlük camları bile yakın okumada ve uzak görmede yeterli gelmez. Sonuç olarak hastaya uzak ve yakın ihtiyacını giderebilecek, büyütme gücü yüksek mercekler verilir.

Dünyanın önde gelen optik cam üreticisi Alman Carl Zeiss firması bu tip hastaların görme kalitesini yükseltmek için her türlü araştırmayı yapmaktadır.
Carl Zeiss firması tarafından üretilen teleskopik gözlüklerin en büyük avantajı, yakını ve uzağı tek bir gözlükte toplamasıdır.

Bu gözlükler aynı zamanda farklı aparatları ile hastanın orta mesafe görüş ihtiyacını da karşılamaktadır. Çeşitli büyütme güçleri ile üretilen Zeiss teleskopik camlar ve bu sistemler için özel olarak tasarlanmış titanyum teleskopik gözlük çerçeveleri, görme duyusunu önemli ölçüde yitiren hastaların yaşam kalitelerine önemli katkıda bulunmaktadır.

ZEISS El Büyüteçleri
Carl Zeiss Ameliyat Gözlükleri
Üstün görüntü kalitesi ve mükemmel sonuç.
- 14 değişik optik sistemi; 3.2X' dan 8X' ya büyütme. Carl Zeiss lensleri sayesinde mükemmel görüntü kalitesi.
- 19 cm' den 50 cm' ye en uygun çalışma mesafeleri. 23 mm' den 115 mm' ye geniş görüş alanları.
- Sistem Zeiss titanyum gözlük çerçevesine veya özel tasarım başa takılabilen sistem taşıyıcısına monte edilebilir.
- Soğuk ışık ile aydınlatma seçeneği.
- Klinikte birden fazla kişinin kullanma imkanı.
- Kullanımı kolay, pratik ve hafif.


Carl Zeiss Markası Her Yerde

Carl Zeiss Kamera Lens Departmanı ile Logitech'in işbirliği

Logitech ve Carl Zeiss ;Webcam görüntü kalitesini arttırmak için birlikte çalışıyorlar.
Webcam ve optik mercek üreten firmaların önde gelen liderleri, görüntülü iletişime yeni bir mükemmellik getiriyor.
FREMONT / CA / USA 28.06.2007
Dünyanın önde gelen webcam üreticilerinden, Logitech firması (SWX: LOGN) (NASDAQ: LOGI) ve dünyanın bir numaralı optik şirketi Carl Zeiss, görüntülü iletişimde ve paylaşımında eşsiz kaliteyi yakalamak için özel bir işbirliği yaptıklarını açıkladılar.

Carl Zeiss'in Logitech ile yaptığı özel işbirliği webcam ( bilgisayar kamerası ) merceklerinde önemli bir gelişmenin işaretidir.
Carl Zeiss ,fotoğrafçılığın ilk günlerinden beri optik gelişmelerini kullanıyor. Logitech ilk webcam'ini 1995'te piyasaya sürdü ve internet üzerinden kameralı iletişimin başlangıcından beri webcam'lerdeki gelişmelerini sürdürüyor. Carl Zeiss ve Logitech birlikte webcam görüntü kalitesinde yeni bir standart yaratmayı vaat ediyor.
Carl Zeiss ve Logitech işbirliği ile üretilen webcam Logitech QuickCam Pro9000 ve Notebook'lar için Logitech QuickCam Pro'nun, Temmuz ayında perakende fiyatı tahmini 99,99 €'dan (Avrupa'da) U.S. ve Avrupa'da piyasaya çıkması bekleniyor.

Carl Zeiss kamera mercekleri bölümü Genel Müdürü Dr. Winfried Scherle "Görüntü kalitesi, görüntüyü yakalayan merceğin kalitesi kadar iyidir." diyor. "1846'da, Carl Zeiss işyerini kurduğunda, bizim şirketimiz optik bilimini kullanıyordu. Günümüzde gözlük camlarından ,uzay merceklerine kadar ürünlerde üretiyoruz. Logitech ile çalışmak bize, piyasaya ve bundan 20 yıl önce kimsenin tahmin edemeyeceği talebe ulaşma fırsatını sağlıyor.

Logitech'in Internet İletişim Bölümü Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olan Gina Clark; "Geniş bant uyumundaki inanılmaz patlama, görüntülü iletişimi tüm yaştaki insanlar için çok daha ulaşılabilir yapıyor" diyor. "Logitech 10 yıldan fazladır yeni webcam teknolojilerini yapmasına rağmen, 160 yıllık tecrübeyle mükemmel lensler üreten Carl Zeiss firmasıyla çalışmak bizi heyecanlandırıyor. Carl Zeiss ile ilk webcam'lerimiz QuickCam Pro serisi gerçekten şaşırtıcı bir detay ve netlik sunuyor".


Yeni Nokia N95 cep telefonları yine Carl Zeiss merceği ile...
Nokia N95'in Carl Zeiss optik destekli 5 megapiksel kamerasıyla baskı kalitesinde fotoğraflar ve DVD kalitesinde videolar çekilebiliyor. Fotoğraflar ve videolar, N95'in TV çıkışı ve UpnP (Universal Plug and Play - Evrensel Tak Çalıştır) özelliği sayesinde uygun olan herhangi bir ekranda da izlenebiliyor.
Carl Zeiss Mercekli Sony Kameralar ve Fotoğraf Makineleri
Kaynak: Carl Zeiss Vision, Sony, Nokia


Bilgi için: Müyesser Altındağ         
m.altindag@cem-fa.com.tr
© Copyright 2009 Cem-Fa Optik